Calvados Dauphin Fine  – Ako chutí

Calvados Dauphin Fine – Ako chutí

O výrobcovi

Viackrát sme sa už pri degustácii venovali jablkovej brandy, pri ktorej nebolo na začiatku úplne zrejmé, kto tento nápoj vlastne vyrába. V prípade calvados Dauphin sa jedná o ďalší príbeh, ktorému predchádzalo malé pátranie.

Keď sa pozriete na obal a etiketu flašky, jediné čo sa dozviete je názov distribútora pre konkrétnu krajinu. To je ale asi tak všetko. Taktiež keď sme dali jeho názov do vyhľadávača, dostali sme veľa ponúk na predaj v eshopoch, ale skoro žiaden nám nepovedal nič o jeho výrobcovi. Pokúsili sme sa kontaktovať distribútora s otázkou či nám vie povedať viac, bohužial sa nikto neunúval nám odpísať.

Slovenský distribútor calvadosu Dauphine
Slovenský distribútor calvaodsu Dauphin

Z predchádzajúcich skúseností sme ale tipovali, že sa za Dauphinom bude pravdepodobne skrývať jeden z veľkých výrobcov, ktorý už vlastní ďalšie značky calvadosu.

Nakoniec sa ukázalo, že sme mali pravdu a postupným „reverzným inžinierstvom“ sme odhalili aj pôvod tohoto zaujímavého cider brandy.

Vlastníkom značky je totiž spoločnosť Spirit France, ktorá takisto vlastní ďaľšie zvučné mená vo svete calvadosu – konkrétne značky Calvados Boulard a Pere Magloire. A práve výrobca Calvados Boulard vo francúzskom mestečku Coquainvilliers, je zároveň výrobcom calvadosu Dauphin. Dá sa povedať, že ide o akúsi ochrannú známku, pod ktorou táto korporácia predáva svoj calvados.

Coquainvilliers vo Francúzsku, kde sa vyrába calvados Dauphin
Coquainvilliers vo Francúzsku

Calvados Dauphin – Fine

Ide o ďaľšiu Normanskú Pays d’Auge jablkovú brandy s označením „Fine“, čo nám hovorí o tom, že zrela minimálne 2 roky v dubových sudoch.

Je to cider brandy základnej úrovne a na nič iné sa ani nehrá. Povedal by som, že to je dôstojný vstup do sveta francúzskej jablkovej brandy.

  • Farba: Jemne zlato-žltá.
  • Vôňa: Vôni jednoznačne dominujú čerstvé jablká s ostrosťou jablkových šupiek. Medzi drevom a ovocím je ale cítiť výborná dynamika.
  • Chuť: Tento calvados je ešte veľmi mladý, takže jeho chuť je pomerne „hranatá“ a suchšia.
Cider brandy - prípitok v záhrade
Calvados Dauphin

Ako podávať

Calvados Dauphin si môžete vychutnať ako aperitív, po výdatnom jedle, s ovocným dezertom alebo jablkovým koláčom. Keďže ale ide o Fine calvados, používa sa hlavne ako súčasť ľahkých kokteilov a long drinkov.

Kde zohnať Calvados Dauphin

Na Slovensku je široko dostupný vo väčšine online obchodov.

Ak vás zaujímajú novinky zo sveta cider brandy a ďalšie ochutnávky, prihláste sa prosím do nášho newsletru.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *