Ako chutí Calvados Domaine Dupont – Hors d’âge

O výrobcovi

História rodiny Dupont v regióne Pays d’Auge v Normandii siaha viac ako 3 storočia do histórie. Rodinný statok zahŕňa 30 hektárov ovocných sadov a Dupontovci tam od roku 1916 produkujú mušt, pommeau a calvados vynikajúcej kvality.

Etienne Dupont pri zdokonaľovaní výrobného procesu čerpal z najlepších techník používaných pri výrobe koňaku. Študoval, experimentoval a zdokonaľoval svoje pivničné majstrovstvo, aby dosiahol rovnakú úroveň elegancie a chuti ako v tých najlepších brandy.

Niektoré z týchto techník, ako napríklad ručné triedenie jabĺk a zapojenie profesionálneho enológa, sú pri výrobe jablčného muštu neoceniteľné. Samozrejme vysoká kvalita jabĺk je stále prvým najdôležitejším predpokladom. Až potom môže výroba jablčného muštu a následne calvadosu dosiahnúť najvyššej úrovne.

Domaine Dupont

Domaine Dupont – Hors d’âge

Calvados Domaine Dupont – Hors d’âge je zmesou Calvadosu Pays d’Auge, z ktorých najmladší zrel v 400 litrových, vypálených dubových sudoch minimálne šesť rokov. Z toho 25% času v novom dreve.

  • Farba: Zlato žltá až jemne medená
  • Vôňa: Príjemná s vhodnou komplexnosťou, jemne drevitá. Ovocná aróma jabĺk a banánov. Náznak kvetinovej vône ruží a jazmínu. Keď s ním jemne pokrúžite v pohári, zložitosť jeho vône sa ešte viac rozvynie.
  • Chuť: Sladkastá vyvážená chuť. Náznaky zrelých jabĺk a prvkov použitého dreva.

Ako podávať

Pri degustácii tejto brandy sme mali to šťastie, že sme ho mohli spojiť s posedením a ochutnávkou vynikajúcich vín u našich priateľov z vinárstva Čavojský.

Najlepšie si ho vychutnáte ako aperitív buď samostatne, s ľadom alebo s kvapkou vody, ktorá ešte viac otvorý jeho arómu. Podáva sa tiež ako digestív ideálne pri teplote 20-22°C.

Kde ho zohnať

Na Slovensku nie je dostupný v bežných obchodoch. Degustovanú vzorku sme si priniesli priamo z našej cesty po južnej Normandii.

Ak by ste mali informáciu, kde sa dá calvados Dupont u nás kúpiť, dajte mi prosím vedieť v komentároch.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *